Молитвата е обръщане към Бог. Медитацията е слушане на Бог

снимка: TheGreenTribe.com
Успокояването на тялото и ума ни помага да се доберем до отговорите, които чакат нашите въпроси.
Първото ми средство или упражнение във вътрешните изследвания бе медитацията. Първия път, когато приятелите ми журналисти и сладкодумните, скептично настроени познати научаваха, че съм „навлязла“ в медитацията, те ме поглеждаха неразбиращо и промърморваха неопределено: „А, така ли. Добре де“. И бързо сменяваха темата. Неколцина казаха: „А, браво“! и започвахме разговор, от който можеше да има полза. Тези, които наистина харесвах, ме поглеждаха в очите и питаха: „Шърл, какво, по дяволите, е медитацията? Искам да кажа, какво правиш, докато медитираш?“
Така че какво точно представлява тя? Казано по най-простия начин, за мен медитацията е процес на релаксиране на тялото и ума, така че да мога безмълвно да навляза в себе си.
За да стане това, трябва да съм на спокойно място (поне в началото ми бе трудно да медитирам на някое оживено летище). Медитативните техники са различни, но тишината, съсредоточаването и удобството са от основно значение за успокояването на тялото и ума.
Какво се постига с нея? Медитацията или „съсредоточаването в спокойствието“ позволява на ума да опознае други страни на своята самоличност. Потискането на ума не е целта на медитацията. В замяна на това стремежът е да се успокои и укроти личността, за да има възможност умът свободно да изследва границите на своето съзнание.
Целта на медитацията е да останем будни, но отпуснати. Да седя изправена, с гръб, подпрян на нещо, е най-добре за мен. Тази позиция ми дава една „центрована“ свобода на енергията в гръбначния стълб и ми позволява да дишам равномерно, леко и ритмично. Ако седя на стол, стъпалата ми са опрели плътно пода и всяка ръка е поставена върху съответния крак. Дланта е обърната нагоре, а палецът и показалецът са допрени, защото това затваря кръга на токовете в тялото и насочва енергията му да протича циклично без загуба. Държа устните си и зъбите затворени, което също допринася за затварянето на енергийните кръгове.
Ще ви дам и нещо по-определено: научете се да вдишвате за десет секунди и да издишвате за десет секунди. Ще започнете да чувствате чудото на лечебната наука на дишането. Когато десет ви се струва лесно, преминете към петнадесет, след това към двадесет и т. н. Един вещ йога може да вдишва в продължение на три минути и да издишва за още три! Опитайте и се убедете колко усъвършенстван контрол е необходим за това. Никога отново няма да считате, че дишането е нещо просто и това упражнение ще помогне на медитациите ви.
Целта на медитацията е да проведем диалог с най-висшия източник на своите способности и по този начин да се свържем с всемирния извор на силата. Успокояването на тялото и ума ни помага да се доберем до отговорите, които чакат нашите въпроси.
Така че, медитирайте. Според мен е най-добре да се медитира по едно и също време всеки ден. Вашето тяло, ум и дух действително ще очакват предвиденото време, през което се извършва настройката с Всемирните Енергии. И търпете и трудностите, които ви се изпречат на пътя, каквито и да са те, тъй като след време ще черпите от един извор, който буквално е неизчерпаем и към който вие правите важен принос. Ще откриете, че струвате повече, отколкото сте си мислили.
Със спокойно, отпуснато съсредоточаване вие сте дошли до сърцевината на своята медитация. Вие ще имате една съвсем лична среща със своя Висш Аз.
Медитацията: навлизане навътре – Шърли Маклейн, de.wikipedia.org
Издателство: Гуторанов и син
Още цитати от любимите ви книги ще откриете в нашата фейсбук страница: МОСТ за книги.