Контролирай мислите си и ще бъдеш по-щастлив и успешен

Автор: МОСТ ЗА КНИГИ | Категории: Осъзнавай, Откъси
снимка: brittanystreck.com

снимка: brittanystreck.com

Депресията и отчаянието не те връхлитат. Ти ги избираш.

При всички житейски ситуации, неизменно избираме сами всичко, което вършим, включително и нещастието, което изпитваме. Другите хора не могат да ни направят нито щастливи, нито нещастни. Информацията е единственото, което можем да дадем или да получим в общуването си с другите хора. Но сама по себе си тя не може да въздейства нито върху намеренията, нито върху чувствата ни. Получената информация прониква в нашето съзнание, където мозъкът ни я обработва и решава какво да предприемем.

Ние избираме сами всички свои мисли и действия, почти цялата гама на чувствата си и в много голяма степен своите психическа нагласа и реакции, а също и психологическата си практика спрямо нас самите, света и околните. Когато се чувствате зле, когато тялото ви изпитва болка, това също се явява косвен резултат от вашите собствени мисли и действия, които сте избрали на даден етап от живота си и продължавате да избирате във всеки миг от него.

Всички ние контролираме живота си далеч повече, отколкото предполагаме. За съжаление голяма част от този контрол е напълно неефективен. Например подсъзнателно решавате да се ядосате на детето си, след което избирате да му крещите и да го наказвате. Но по този начин нещата само се влошават, вместо да стават по-добри – и за вас, и за него. Поемането на по-ефективен контрол означава да правите по-добър избор във всяко едно отношение, към всички и във всяка област от живота си. Да се съсредоточим върху въпроса защо винаги избираме присъщи на всички хора нещастни изживявания и реакции, но с убеждението, че те ни се случват единствено и само на нас.

Когато сме депресирани, често си мислим, че нямаме контрол над страданието си, защото сме станали жертва на нарушен баланс в биохимията на организма. В такива случаи смятаме, че се нуждаем от лекарства за въздействие върху мозъка, така че този баланс да бъде възстановен. Почти нищо от това не е вярно. Ние сме способни да контролираме – както подсъзнателно, така и съзнателно – отчасти страданието си. Рядко ставаме безпомощна жертва на нещо, което ни се е случило в миналото…

Широко разпространената употреба на съществителни и прилагателни за обозначаване на „депресията“ и на останалите „душевни заболявания“ пречи на огромен брой хора дори да си помислят, че биха могли да предприемат нещо, а не само да страдат пасивно. Но когато разберете, че почти винаги сте свободни и имате възможност да направите по-добър избор, идеята, че сами избирате нещастието си, може да ви вдъхне надежда и оптимизъм. А това предполага преосмисляне и коренна промяна на понятието „лична свобода“. Повечето от нас страдат именно поради представата си, че положението е безнадеждно и нищо не може да се направи…

Опитайте следното: представете си, че сте очаквали съществено повишение в службата и съответно на заплатата, но ви го отказват. Първоначално неминуемо ще изпитате гняв, но тъй като обичате работата си и искате да я запазите, почти веднага ще „станете жертва“ на депресия. Вместо обаче да продължавате да се депресирате както обикновено, опитайте да си кажете следното: „Явно съм решил да потъна в депресия, защото не получих очакваното повишение. Но изборът на депресията определено няма да ми помогне да получа повишението. А щом е така, дали пък не мога да избера нещо по-добро за мен, така че да не се тормозя и съсипвам напразно?“ Ако успеете да осмислите тези твърдения с разума си, склонността ви да се депресирате бързо ще изчезне, тъй като веднага ще направите опит да откриете ново, по-добро цялостно поведение. Макар да хвърляте върху шефа си вината за създалата се ситуация, ще си зададете и въпроса какво бихте могли да направите вие лично, за да получите желаното повишение. Или пък ще решите да не се тормозите и оплаквате, а да си потърсите нова работа. В такъв случай бихте могли да кажете на брачния или интимния си партньор: „Направих каквото можах, сега имам нужда от твоето рамо, за да се справя със ситуацията. Няма смисъл да се чувствам нещастен, защото и двамата губим от това. Всичко ще бъде наред, докато имам подкрепата ти и знам, че оценяваш усилията, които съм положил.“ Тази активна позиция е далеч по-добра от пасивното примирение с нещастието, до което прибягват мнозина от нас…

 

Теория на избора – Уилям Гласър, wglasser.com

Издателство: Кръгозор, kragozor.com

Още цитати от любимите ви книги ще откриете в нашата фейсбук страница: МОСТ за книги.