Да приемаме децата такива, каквито са, означава да ги обичаме истински!

снимка: Pixabay.com
Когато приемаш някого, какъвто е, без да се опитваш да го оценяваш през своите очаквания и страхове, ти го обичаш истински.
Намерението е цел, която ръководи действието.
Намеренията, които формулираме, ни напомнят за най-важното. Те са нещо като вътрешен компас. Когато формулираме намерението да сме по-осъзнати, то фокусира и оформя нашия избор и нашите действия, включително и онези моменти, когато можем лесно да се отнесем и да изпаднем в неосъзнатост. Намерението увеличава вероятността да упражняваме повече присъствие и да не губим връзка с най-важното за нас. Никога не е късно да въведем осъзнатост в живота си. Моментът, в който вземем съзнателно решение да внесем повече осъзнатост, се превръща в идеалния момент да започнем.
Ето няколко намерения, които може да са полезни за вас. Разбира се, вие ще създадете свой собствен списък.
- Да гледаме на родителството като на осъзната практика – начин за поддържане на връзка в преживяваното, който ми дава безброй възможности да култивирам самоосъзнатост, мъдрост и добросърдечност.
- Да гледам на родителството като на възможност да осъществявам онова, което е най-дълбоко и добро в мен и да го изразявам пред децата си и пред света.
- Да внасям повече осъзнатост и прозорливост в ежедневния си живот, особено с децата си, като използвам осъзнаване на тялото и дишането си, да се установя в настоящия момент.
- Да помня да гледам на децата си и да ги приемам такива, каквито са, а не да ги оценявам през призмата на моите очаквания и страхове.
- Да се опитвам да възприема света от гледната точка на всяко от децата и да разбера какви са техните нужди. Да отговоря на тези нужди по най-добрия начин, по който съм способен. Това включва да си припомням, че те трябва да се учат да действат сами и понякога да се изправят срещу ограничения, които не могат да променят.
- Да гледам на всичко, което възниква в моя живот и в живота на децата ми, включително на мрачните, трудни и стресиращи моменти, като на „мливо за мелницата“, като му позволя да задълбочава капацитета ми за емпатия и състрадание, включително към мен самия.
- Да приема тези намерения в сърцето си и да се заловя да ги осъществявам по най-добрия начин, на който съм способен, по начини, почитащи суверенитета на децата ми, както и моя собствен.
Децата: Благословия за всеки ден – Майла и Джон Кабат-Зин, mindfulnesscds.com
Издателство: Кибеа, kibea.net
Още цитати от любимите ви книги ще откриете в нашата фейсбук страница: МОСТ за книги.
Прочетете още:
Твоите деца не са твои деца. Те са рожба на зова на живота
Да си родител означава не само да възпитаваш и отглеждаш децата си, а и да се учиш от тях
Вярно ли е, че добрите майки са всеобгрижващи и всезакрилящи?