Няма нужда да се срамуваме от сълзите, те са свидетелство за най-голямата човешка смелост – смелостта да страдаш

снимка: quotemaster.org
Любовта е единственият начин да достигнеш до най-вътрешната част от личността на друго човешко същество, до нейната сърцевина, пише Виктор Франкъл, създателят на логотерапията – психотерапевтичен метод, наричан също и Трето виенско направление (след психоанализата на Зигмунд Фройд и индивидуалната психология на Алфред Адлер).
В своята книга „Човекът в търсене на смисъл“ Франкъл разказва за живота си в нацистките концентрационни лагери и уроците по духовно оцеляване, които научава там. Изследване на Библиотеката на Американския конгрес я поставя в Топ 10 на най-влиятелните книги на миналия век, променила живота на хиляди.
Щастието не може да се преследва, то трябва да се последва. Човек трябва да има причина да е щастлив.
Смея да твърдя, че на света няма нищо, което така ефикасно да помага на човек да оцелее, дори в най-тежки условия, както убеждението, че неговият живот има смисъл. Има много мъдрост в думите на Ницше: „Онзи, който има защо да живее, може да понесе почти всяко как.“
В нацистките концентрационни лагери човек можеше да стане свидетел как най-способни за оцеляване бяха онези, които знаеха, че им предстои да изпълнят някаква задача.
Всеки човек по принцип, дори при такива обстоятелства, може да реши какво ще стане от него – в интелектуално и духовно отношение. Той може да съхрани човешката си доблест дори в концентрационен лагер.
Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува.
Любовта е единственият начин да достигнеш до най-вътрешната част от личността на друго човешко същество, до нейната сърцевина.
Приемем ли предизвикателството да страдаме храбро, животът има смисъл до последния си миг.
Светът е в лошо състояние, но всичко ще стане още по-лошо, ако всеки от нас не направи най-доброто, на което е способен.
Човек не просто съществува, а винаги решава какво ще бъде неговото съществуване, какъв ще стане в следващия миг.
Ненормалната реакция при ненормални обстоятелства е нормално поведение.
Няма нужда да се срамуваме от сълзите, тъй като те са свидетелство за най-голямата човешка смелост – смелостта да страдаш.
Една мисъл ме прониза – за пръв път в живота си съзрях истината такава, каквато е изпята в песните на толкова поети, прогласена като върховна мъдрост от толкова мислители. Истината, че любовта е абсолютната, най-висока цел, към която може да се стреми човек. Тогава схванах смисъла на най-голямата тайна, която човешката поезия, човешката мисъл и вяра носят като послание: Спасението на човека е чрез любовта и в любовта. Разбрах как човек, комуто нищо не е останало на този свят, все пак може да познае блаженството, макар и за кратък миг, в съзерцанието на своята възлюбена. В положение на пълна изоставеност, когато не може да направи нищо полезно, когато единственото му възможно постижение е да понася страданието по достоен начин, в такова положение човек може чрез влюбеното съзерцаване на образа, който носи за любимия, да постигне осъществяване. За първи път в живота си бях в състояние да разбера значението на думите: „Ангелите са потънали във вечно съзерцание на неизмеримо великолепие.
Ha чoвeĸa мoжe дa ce oтнeмe вcичĸo, ocвeн eднo: пocлeднaтa чoвeшĸa cвoбoдa дa избepe cвoeтo oтнoшeниe пpи вcяĸaĸви oбcтoятeлcтвa, дa избepe cвoй coбcтвeн път.
Подбор: Ина Фенерова
Човекът в търсене на смисъл – Виктор Франкъл, viktorfrankl.org
Издателство: Хермес, hermesbooks.com
Още цитати от любимите ви книги ще откриете в нашата фейсбук страница: МОСТ за книги.
Прочетете още:
Смисълът на живота е в това да споделяте любовта си с другите
Ако не познаваш болката, няма как да оцениш радостта
Макар в сърцето ни да има болка, ние сме способни да се радваме и обичаме…