Десетте правила за щастлив живот на Тони Робинс

Автор: МОСТ ЗА КНИГИ | Категории: Не се страхувай, Откъси

За да промените живота си, първо трябва да промените себе си! Как? Тони Робинс е тук, за да ви каже…

1. Любов и топлина.

Последователното изразяване на любов може да разтопи почти всяка отрицателна емоция, с която се сблъска. Ако някой ви е ядосан, лесно можете да съхраните топлото си отношение към него, като възприемете подходящо фундаментално убеждение, като например изразеното в Курс по чудеса: всяко общуване е или реакция на обич, или зов за помощ. Ако някой се обърне към вас в състояние на болка или гняв, а вие отвърнете с обич и топлина, рано или късно неговото състояние ще се промени и напрежението ще се разсее.

2. Признателност и благодарност.

Вярвам, че всички силни емоции са изражение на любовта, обърнати в различни посоки. За мен едни от най-духовните емоции са признателността и благодарността – активното изразяване чрез мисъл и действие на признателност и любов за всички дарове, които животът, хората и опитът са ми поднесли. Пребиваването в такова емоционално състояние ще обогати живота ви повече от почти всичко, което ми е известно. Възпитанието на подобна нагласа е възпитание на живота. Живейте в дух на признателност.

3. Любопитство.

Ако наистина се стремите към израстване, научете се да бъдете любопитни като децата. Те умеят да изпитват почуда, затова и са толкова очарователни. Ако искате да излекувате скуката, бъдете любопитни. Когато сте любопитни, няма досадни задължения (…): вие искате да учите. Възпитайте в себе си любопитство и животът ви ще се превърне в безкрайно изследване на радостта.

4. Вълнение и страст.

Вълнението и страстта могат да ви вдъхнат енергия, превръщайки всяко предизвикателство в невероятна възможност. Страстта е необузданата сила да живеем на по-бързи обороти от всякога. Ако позволите да перифразирам Бенджамин Дизраели, човекът е велик само когато действа със страст. А как да намерим страстта? По същия начин, по който намираме любовта, топлината, признателността, благодарността и любопитството – просто решаваме да ги почувстваме! Използвайте физиологията си: говорете по-бързо, визуализирайте образи, движете тялото си в посоката, в която желаете да вървите. Недейте да стоите на едно място и да си мислите. Няма как да се изпълните със страст, ако седите прегърбени на бюрото си, дишате повърхностно и едва-едва отваряте уста, за да кажете нещо.

5. Решителност.

Всички изброени емоции са безценни, но има една, без която не можете да създадете трайна промяна в света. Тя определя как ще се справяте с неудачите и предизвикателствата, с разочарованията и загубата на илюзии. Решителността е разликата между поражението и поразителната сила на действието. Ако искате да отслабнете, да проведете бизнес разговор или да постигнете някаква цел, не е достатъчно да се напъвате. Важното е да се намирате в състояние на решителност. От него ще произтекат всички необходими действия и вие автоматично ще правите каквото е нужно. Да бъдем решителни, означава да поемем ангажимент и да изключим всяка друга възможност.

Решителността е зовът за пробуждане на човешката воля. С решителност можете да постигнете всичко. Без нея сте обречени на фрустрация и разочарование. Готовността да направим всичко, което е нужно, да действаме въпреки страха си, стои в основата на куража. А от куража се ражда решителността. Разликата между успеха и унинието се крие в развиването на емоционалния мускул на решителността. При цялата решителност обаче не забравяйте колко важно е да разчупите модела и да промените подхода си. Защо да разбивате стената, ако на крачка от вас има врата? Решителността може да бъде и ограничение, затова трябва да развиете…

6. Гъвкавост.

Ако има едно семе, което може да ви гарантира успех, то е способността да променяте подхода си. Всички сигнали за действие (онези неща, които доскоро наричахте негативни емоции) всъщност ви напомнят да бъдете по-гъвкави! Гъвкавостта е щастие. През целия си живот ще се сблъсквате с неща, които не можете да контролирате, така че от умението да бъдете гъвкави по отношение на правилата си, на смисъла, който придавате на нещата, и поведението си зависи дългосрочният ви успех или провал, да не говорим за нивото на личната радост. Тръстиката, която се огъва, оцелява след бурята, а могъщият дъб се пречупва. Ако успеете да отгледате семената на всички тези емоции, несъмнено ще развиете и…

7. Увереност.

Непоклатимата увереност е онова чувство на сигурност, за което всички копнеем. Единственият начин да бъдете винаги уверени, даже в условия и ситуации, в които не сте попадали до момента, е да вярвате. Представете си и се почувствайте сигурни за емоциите, които заслужавате да изпитате сега, а не да чакате да се появят спонтанно в неопределено бъдеще. Увереността дава готовност да експериментирате, да се пробвате. Един от начините да развиете вяра и увереност е просто да се упражнявате да ги използвате. Ако ви попитам дали сте уверени, че можете да си вържете обувките, убеден съм, с пълна увереност ще отговорите, че можете. Защо? Само защото сте го правили хиляди пъти! Упражнявайте увереността си, като я използвате непрекъснато, и ще останете смаяни от дивидентите, които ще пожънете във всички сфери на живота си.

За да направите каквото и да било, трябва да подходите с увереност, а не със страх. Трагедията на много хора е, че избягват да вършат куп неща, защото се боят и дори се чувстват зле предварително. Помнете, че успехът на изключителните личности често се дължи на набор от крепки представи и убеждения, за които нямат никакви сигурни данни! Човечеството се движи напред от способността да действаме, уповавайки се на вярата. Когато развиете емоциите, автоматично ще изпитате…

8. Весело настроение.

След като добавих веселото настроение в списъка с най-важните си ценности, често чувах хората да казват: Променил си се. Изглеждаш толкова щастлив. Осъзнах, че и преди съм бил щастлив, но бях пропуснал да го съобщя на лицето си! Има голяма разлика между това да бъдеш щастлив отвътре и весел отвън. Лъчезарното настроение повишава самочувствието, прави живота по-забавен и кара хората около вас да се чувстват по-добре. То притежава силата да заличава страха, обидата, гнева, фрустрацията, разочарованието, депресията, чувството за вина и малоценност. Постигате го в мига, в който осъзнаете, че каквото и да се случва, лошото настроение няма да оправи нещата. Веселото настроение не означава, че сте лекомислени или сте надянали розови очила. Тъкмо напротив: явно сте изключително интелигентни, защото знаете, че когато живеете в състояние на удоволствие, и то толкова силно, че излъчвате радост към всички наоколо, можете да посрещнете практически всяко предизвикателство, което животът ви отправи. Бъдете весели и жизнерадостни и няма да се налага вниманието ви да се привлича от толкова много болезнени Сигнали за действие! А да бъдете весели, е много лесно, ако сте засели семето на…

9. Жизнена енергия.

Много важен аспект. Ако не се грижите за физическото си тяло, ще ви бъде много по-трудно да се наслаждавате на всички хубави емоции. Грижете се за физическата си енергия и не забравяйте, че емоциите зависят от тялото. Ако се чувствате унили, вижте базисните фактори. Как дишате? При стрес хората спират да дишат и това изпива жизнеността им. Правилното дишане е най-решаващата крачка към доброто здраве.

Друг важен елемент е изобилието от нервна енергия. Как се постига? Трябва да знаете, че всеки ден изразходвате нервна енергия и колкото очевидно да звучи, трябва да се грижите за възстановяването й. Впрочем по колко спите? Ако редовно къртите по 8-10 часа, вероятно е прекалено много! Установено е, че оптималното време за сън за повечето хора е 6-7 часа. Противно на общоприетото мнение, неподвижното седене не съхранява енергията. Истината е, че обикновено точно тогава се чувстваме най-уморени. За да има енергия, човешката нервна система се нуждае от движение. Изразходването на енергия до известна степен дава усещане за повече енергия. Докато се движите, в организма циркулира повече кислород и поражда емоционално усещане за жизненост, което може да ви помогне да се справите с практически всяко предизвикателство в живота. Усещането за жизненост е изключително важна емоция, с чиято помощ можете да се справите с всички други емоции, да не говорим, че е първостепенен източник на постоянна страст. Когато градината ви избуи от силните емоции, можете да споделите изобилието чрез…

10. Собствен принос.

Помня как преди години, в един от най-тежките периоди в живота си, шофирах посред нощ по магистралата и се питах: Какво трябва да направя, за да променя живота си? Изведнъж ме осени прозрение, придружено от толкова силна емоция, че се наложи да отбия встрани от пътя, за да запиша ключовата фраза в дневника си: Тайната на живота е споделянето. Не познавам по-богата емоция от чувството, че със своята личност, с някоя своя постъпка или дума съм дал нещо на някого, на когото държа, а може би и на някого, когото дори не съм срещал. Най-силно ме докосват историите на хора, които следват най-висшата духовна емоция на безусловната добрина и загриженост към другите. Когато гледах мюзикъла Клетниците, останах трогнат от образа на Жан Валжан – един добър човек, който иска да даде толкова много на другите. Трябва ден след ден да развиваме желанието си да допринасяме, като се фокусираме не само върху себе си, но и върху другите. Не попадайте обаче в капана на порива да помагате на другите за своя сметка – мъченичеството няма да ви даде истинско чувство за принос. Ако съумявате да давате постоянно на себе си и на другите в съизмерими мащаби, които ви позволяват да разберете, че животът ви има значение, ще си изградите чувство за свързаност с другите; ще изпитвате гордост и самочувствие, които никакви пари, успехи, слава и признание не биха могли да ви дадат. Чувството, че сме допринесли за другите, ни кара да се чувстваме стойностни. Представете си колко по-хубав би бил светът, ако всички живеехме с това усещане!

Откъс от „Събудете великана в себе си“ на Антъни Робинс, tonyrobbins.com

Издателство: КИБЕА, kibea.net