Да простиш. Да си признаеш правото да бъдеш самия себе си.

снимка: patreon.com
Най-сериозната прошка отнема време, но е толкова освобождаваща, че си заслужава усилието. Да си спомним, че да простим на някого не означава ни най-малко, че се съгласяваме с обидата. Единствено показваме, че сме способни да погледнем отвъд нея. Да се отдалечим и да видим какво е ставало в този човек. Благодарение на прошката, можем по-лесно да си признаем правото да бъдем самите себе си със своите чувства.
Ето етапите на истинската прошка, които бяха опитани от хиляди хора и резултатите бяха необикновени:
1) Определи емоциите си (често те са повече от една)
Осъзнай обвинението, което отправяш към себе си или към някого другиго, и какво те кара да преживяваш това.
2) Поеми своята отговорност
Да бъдеш отговорен, това означава да признаеш, че винаги имаш избор да реагираш с любов или със страх. От какво се страхуваш за себе си? Разбери освен това че се страхуваш да не се обвиниш за същото нещо.
3) Приеми другия и се отпусни
За да успееш да се отпуснеш и да приемеш другия, постави се на негово място и почувствай неговите намерения. Приеми идеята, че другият човек вероятно се обвинява и те обвинява за същото нещо, за което ти го обвиняваш. Какво би могъл да си направил, за да обвинява за същото?
4) Прости си
Ето най-важния етап от прошката. За да го направиш, дай си правото да си имал и все още да имаш страхове, убеждения, слабости, граници, които те карат да страдаш и да реагираш. Приеми се такъв, какъвто си сега, знаейки, че е временно.
5) Изпитай желание да изразиш прошката
Като подготовка за шестата стъпка си се представи с човека, за когото става въпрос – ти споделяш с него, че си го критикувал, съдил или осъждал, защото това е събудило стара рана в теб. Готов си, когато идеята да отидеш и да споделиш своя опит с въпросния човек, събужда у теб чувство на радост и освобождение.
6) Виж съответния човек
Кажи му какво си преживял и че съжаляваш за това, че си го обвинявал, съдил и си му се сърдил. (Спомени, че си му простил, само ако той те попита.) Силно ти препоръчвам да го попиташ дали и той те е обвинявал за същото нещо и в каква ситуация.
7) Направи връзка с миналото
Възстанови от миналото си подобно събитие, случило се с човек, който е представляваш авторитет за теб: баща, майка, баба, дядо, преподавател и т. н. Обикновено този човек е от същия пол като човека, когото си обвинявал. Повтори всички стъпки с този човек (фигурата на авторитета).
Когато преживяната емоция е насочена към самия теб, направи стъпки 1, 2, 4 и 7.
Твоето тяло казва: Обичай се! – Лиз Бурбо, lisebourbeau.com
Издателство: Лик, liikk.wordpress.com
Още цитати от любимите ви книги ще откриете в нашата фейсбук страница: МОСТ за книги.
Прочетете още:
Прошката през погледа на 10 писатели
Прошката значи да обичаш себе си. Защото с нея изхвърляш товара на омразата и гнева от живота си
Позволи на прошката да покълне в сърцето ти. След това няма да си същият – ще бъдеш по-добър!